Priznajte, koliko su vas puta pitali koja vam je najdraža boja – barem nekoliko tisuća puta do sada (a tek vam je 27 godina i što se vas i nas tiče, toliko ćemo imati do daljnjega 😉 ). No, činjenica je da bez obzira na najdražu boju, nikad se nećemo okružiti isključivo njome. Isto je tako i kod uređenja interijera – zamislite prostor u kojem je sve u jednoj boji, uključujući i vas koji ste u njega ušetali u odjeći iste boje. Vidite? Ne, naravno. Čista crna rupa, da se tako izrazimo.
Dakle, vrijeme je da se pozabavimo slaganjem boja. Slaganje boja jedan je od najvažnijih elemenata teorije boja i uređenja uporabom boja, za kojim ćemo uvijek prvo posegnuti kod planiranja adaptacije prostora.
Osnovno slaganje boja polazi od kruga boja – odnosno spektra boja spojenih u krug, čega smo se već dotakli ovdje. Najčešća verzija kruga boja je ona sa 12 boja. U tom modelu razlikujemo primarne boje (crvena, žuta i plava) koje se ne mogu dobiti miješanjem drugih boja, sekundarne (zelena, narančasta i ljubičasta) koje se dobivaju međusobnim miješanjem primarnih boja, i tercijarne koje se dobivaju miješanjem primarnih i sekundarnih boja.
Pojašnjenje kruga boja kao i podjelu boja na tople i hladne boje prikazanu na jednostavan i zabavan način možete pogledati u ovoj animaciji.
E, sad kad smo riješili krug boja idemo na njihovo slaganje.
Adaptirate prostor. Jedna, dvije, pet? Koliko boja koristiti u istom prostoru? Nema pravog i krivog odgovora. U pravilu vrijedi da je previše uvijek lošiji izbor nego premalo. Najčešće se, s druge strane, kombiniraju tri boje.
Osim izbora boja važan je i omjer njihove primjene u adaptaciji interijera. Estetski vrijedi pravilo 60-30-10 koje kaže da jedna boja zauzima 60 % prostora (najlakše ćete percipirati ako ovdje spomenemo bojanje zidova), druga 30 % (na primjer namještaj, police), a treća neka bude u tragovima, odnosno njoj ostaju tek detalji (na primjer skulpture, slike).
Dva su načina slaganja boja koje možete primjeniti: načelo kontrasta i načelo sklada.
Postoji još mogućnost slaganja monokromatskih, odnosno monoakromatskih boja – čine je jedna boja u svjetlijim i tamnijim nijansama. Ova kombinacija izgleda čisto, harmonično i elegantno te daje osjećaj mira i ugode, ali lako može ispasti prilično monotona. Odabirom ove kombinacije, svijetlije nijanse koristite kao dominantne (na primjer na zidovima i podovima), a tamnije za isticanje. Ako se ovoj dominantnoj kombinaciji pridoda jedna živa boja, moguće je dobiti zanimljiva rješenja. Kartakteristike ove kombinacije primjenjive su i za slaganje neutralnih (crna, bijela, siva) boja.
Odustali ste od adaptacije? Bez panike: za slaganje i izbor boja postoji veći broj on-line programskih rješenja koja mogu biti vrlo korisna. Jedan takav primjer besplatnog programa za automatski izbor boja prema željenoj kombinaciji možete pronaći i downloadati ovdje.
Zainteresirali smo vas? Planirajte uređenje ili adaptaciju sa nama! Kontaktirajte nas.